Już sama decyzja o zapoczątkowaniu treningów na siłowni zasługuje na ukłon w kierunku ćwiczącego. Jeszcze przed pierwszym ćwiczeniem należałoby jednakże zagłębić się trochę w niezbędnej i elementarnej wiedzy teoretycznej. Nieodzowne jest poznanie poszczególnych grup mięśniowych, nad którymi pragnie się pracować. Pozwoli to na prowadzenie inteligentnych i świadomych treningów. Nie bez znaczenia pozostaje też ogólne nastawienie i mentalność, bo to warunkuje skuteczność ćwiczeń oraz stopień zaangażowania się w przyjęty plan treningowy.
Kiedy tak właściwie nadchodzi czas na pierwszy trening... Pierwszy trening jest skomplikowany, albowiem wielu ćwiczących na ten czas przecenia własne możliwości kondycyjne, które rzeczywistość niezwykle szybko potrafi zweryfikować.

Nie przyuczone aktywności ciało ludzkie ubóstwia płatać różne figle i niechętnie godzi się na zmianę przyzwyczajeń. Zaczynają się również pierwsze dokuczliwości reprezentatywne dla początkujących, innymi słowy na przykład zakwasy. Najważniejsze, żeby się nie zrazić Każdy dodatkowy trening będzie już łatwiejszy i przyjemniejszy. Wszyscy, jacy nie są przekonani do własnego przygotowania muszą przed zaczęciem skonsultować się ze fachowcem, by nie narazić się na nieprzyjemne efekty uboczne. Trener ułoży także indywidualny plan treningowy, dzięki któremu rezultaty treningów będą zauważalne szybciej a nieprzyjemne efekty uboczne będą zmniejszone tak samo jak ryzyko pojawienia się kontuzji. Ćwiczenia na siłowni mogą dawać nie tylko wiele korzyści zdrowotnych, ale także dużo radości. To znakomity, choć trochę męczący sposób rekreacji, który potrafi czasem dać ćwiczącemu się we znaki. Czy wolno tego uniknąć przygotowując się do swojej pierwszej wizyty?.